„Podróże językowe po Unii Europejskiej” czyli Europejski Dzień Języków w naszej szkole

Euro dzien jez „Guten Tag, good morning” – tak 19 września przywitały uczniów krzyżanowickiej szkoły prowadzące tegoroczny Europejski Dzień Języków, który tym razem odbywał się pod hasłem „Podróże językowe po Unii Europejskiej”. No a jeżeli podróże – to też wspomnienia i pamiątki.

W szkole już od rana panował wzmożony ruch na trasie: sala gimnastyczna – reszta szkoły. Uczniowie przygotowywali się do swoich prezentacji na temat wylosowanych krajów Unii Europejskiej. Można było spotkać Szkota w tradycyjnej spódnicy, papieża, Jozina z Bazin, czy paryskiego mima.

Początek naszego językowego święta odbył się pod hasłem wspomnień – klasy II gimnazjum zaprezentowały swoje projekty. Jednym z nich była prezentacja multimedialna w języku niemieckim na temat naszej czerwcowej wymiany uczniowskiej z partnerska szkołą w Ratce, a drugim reklama naszej szkoły i najbliższych okolic w pigułce po angielsku.

Wszystkie klasy przygotowały stoiska, na których reklamowały swój kraj. Trzeba przyznać, że niektóre stoły aż uginały się od rozmaitych pamiątek, mapek, przewodników, a nawet tradycyjnych potraw. Najbarwniej swoje kraje zaprezentowały oczywiście maluchy z klas 1-3 szkoły podstawowej. Był tu i czeski Jozin z Bazin, i holenderskie tulipany, a nawet walc wiedeński. Maluszki tak zachwyciły jury, że jednogłośnie przyznano zwycięstwo wszystkim klasom w tej kategorii wiekowej.

Nie mniej kolorowo i wesoło zaprezentowały się pozostałe klasy szkoły podstawowej. Tu jednak wieniec zwycięstwa przypadł klasie 5b, która przygotowała prezentację multimedialną na temat Słowacji.

No i przyszedł czas na naszych seniorów, czyli gimnazjalistów. Tu też nie zabrakło humoru, dobrej zabawy i mnóstwa ciekawych eksponatów. Najbardziej jednak zachwyciła jury klasa IIIb z pięknie zaprezentowaną Francją, jej urokliwą muzyką i paryskimi mimami.

I tak w dwie godziny zwiedziliśmy aż dwanaście krajów Unii Europejskiej. Trzeba przyznać że uczniowie naszej szkoły przygotowali swoje prezentacje na bardzo wysokim poziomie.

Mamy nadzieję, że po takich reklamach krajów, nauka języków obcych będzie jeszcze przyjemniejsza, bo przecież od dawna wiemy, że znajomość języków znacznie ułatwia podróżowanie…

2011 2012 - Europejski Dzień Języków. LeF