Młodzi Przyrodnicy

VI Gminny Konkurs Ekologiczno-Przyrodniczy dla klas trzecich SP, który odbył się 24 kwietnia 2018 roku jest cykliczną imprezą odbywającą się w naszej szkole od 2011 roku pod patronatem wójta Gminy Krzyżanowice Grzegorza Utrackiego. Jego głównym celem jest edukacja społeczno-przyrodnicza oparta na zdobytych doświadczeniach i umiejętnościach uczniów oraz motywowanie ich do zachowań proekologicznych.

W tym roku zaczęliśmy nietypowo.  W tajemniczej atmosferze uczestnicy z zainteresowaniem obserwowali doświadczenia  wykonane przez uczniów klasy VI a SP i II a G pod kierunkiem pani Haliny Fulneczek. Każdy mógł zobaczyć, jak działają odnawialne źródła energii,  jaką wartość ma ciśnienie atmosferyczne  (półkule magdeburskie) oraz co powoduje jego brak (pompa próżniowa). Obserwowali jak zachowują się substancje o różnej gęstości oraz lewitujące magnesy, jak powstaje obraz pozorny, dlaczego fakir jest odporny na ból? Mimo dodatniej temperatury uczestnicy mogli pobawić się śniegiem, który sami wytworzyli. Dużym zainteresowaniem cieszyła się maszyna elektrostatyczna.

Po tych intrygujących doświadczeniach przyszedł czas na to, aby zmierzyć się z zadaniami konkursu, które opracowały panie: Brygida Białuska i Gertruda Sycha. W tym roku do zmagań przystąpiły reprezentacje (zespoły dwuosobowe )tylko trzy szkoły naszej gminy ; SP Chałupki, SP Bieńkowice, SP Bolesław oraz dwa zespoły klas trzecich gospodarzy – SP Krzyżanowice. W sumie o miejsce na podium walczyło pięć zespołów . Konkurs przebiegał w kilku etapach, a uczestnicy dzielnie zmagali się z przygotowanymi zadaniami. Dotyczyły one m.in. znajomości roślin chronionych w Polsce. Była wiosenna krzyżówka oraz pytania dotyczące Meandrów Odry, znajomości herbu naszej gminy oraz nazwy firmy zajmującej się zbiórką odpadów  na naszym terenie.

Po bardzo zaciętej i wyrównanej walce zwyciężył zespół z Bolesławia – Szymon Grzesiczek i Dawid Mika (opiekun Edyta Witeczek),  drugie miejsce zajęła SP Bieńkowice – Małgorzata Cwik i Olaf Karpisch (opiekun Barbara Stronczek – Jóźwiak ), a trzecie drużyna z IIIb naszej szkoły – Anna Fichna i Igor Czerny (opiekun Anna Weiser). Członkowie zwycięskich drużyn otrzymali piękne nagrody i dyplomy, a wszyscy pozostali dyplomy potwierdzające uczestnictwo w konkursie i małe upominki. Nie zapomniano o opiekunach , którym wręczono symboliczne czerwone długopisy. W przerwie konkursu przygotowano dla wszystkich słodki poczęstunek. Nagrody, ufundowane przez wójta naszej gminy wręczyła dyrektor GZOKSiT pani Daria Wieczorek wraz z dyrektorem  naszej szkoły panią Beatą Szczepanowską.

Na zakończenie goście stwierdzili, że zawsze się świetnie bawią i z niecierpliwością czekają na kolejne zaproszenie. A my, organizatorzy czekamy na odzew wszystkich szkół naszej gminy.

 

2011 Młodzi przyrodnicy. LeF
Powered by Joomla 1.7 Templates