Zielona Szkoła 2014

mielno mKlasa III Szkoły Podstawowej zaliczyła bardzo udany dwutygodniowy pobyt na Zielonej Szkole w Mielnie-Unieściu. 19 maja o godz. 6.00 19 dzieci z bijącym sercem i jeszcze kurczowo trzymających się rodziców wsiadło do autobusu, aby przeżyć przygodę życia.

„Afrykański upał” i dobra kuchnia sprawiły, że wszystkie dzieci spisały się na medal. Oprócz codziennych wyjść na plażę, a mieliśmy ją tuż za naszym ośrodkiem, pobyt umiliły nam 4 całodniowe wycieczki : Kołobrzeg (rejs statkiem, Piracka Przygoda w latarni morskiej, Muzeum Minerałów, Stare Miasto), Mielno (przejazd kolejką), Darłowo (Zamek Książąt Pomorskich, Park Wodny), Sieraków (Wioska Hobbitów) i dodatkowo Koszalin z Górą Chełmską, gdzie na placówce Sióstr Szensztackich przebywa nasza krzyżanowiczanka – siostra Krzysztofa (Regina Fulneczek).

Dzieci zobaczyły również wyjątkowe miejsce, gdzie Bałtyk łączy się z Jeziorem Jamno za pomocą wrót sztormowych. Bez przeziębienia zakończyła się kąpiel w lodowatym Bałtyku.

Zajęcia dydaktyczne praktycznie odbywały się codziennie, ale w innej scenerii – na plaży, w terenie, na placu zabaw. Dziennie przemierzaliśmy kilometry, żeby delektować się lodami czy goframi, ale wszystkim wyszło to na dobre, a szczególnie opiekunom – Gertrudzie Sycha, Marioli Adamczyk i Annie Organiściak. Dzielnie spisała się nasza Zosia Organiściak , która dotrzymywała kroku swoim młodszym kolegom.

Doświadczyliśmy również sztormu na morzu i byliśmy świadkami wykwitu glonów w Bałtyku, który spowodował żółte zabarwienie wody.

Udało nam się podpatrzeć wyczyny kite-surfingowców na morzu. Ciekawie były zorganizowane Neptunalia , gdzie każdy uczestnik Zielonej Szkoły przeszedł chrzest morski i tym samym stał się wilkiem morskim. Barwnie, głośno i wesoło zaprezentowała się klasa na pokazie talentów- tańce, piosenki, wierszyki. Całkiem dobrze wypadła klasa na pokazie mody zajmując I miejsce. Nocnym hitem była gra w Uno, która często kończyła się płaczem i kłótnią.

Jako wychowawca dziękuję moim współopiekunom – Marioli Adamczyk i Annie Organiściak za 24 godzinną opiekę nad klasą, przez co mój kolejny wyjazd nad morze przebiegał bezpiecznie.

Szczegóły z pobytu zawiera nasza kronika zielonej szkoły, którą skrupulatnie tworzyli moi podopieczni i jest do wglądu w sali 111. Ubolewam jedynie nad tym, że nie udało mi się namówić całej klasy na ten niepowtarzalny wyjazd.

G. Sycha

2011 zielona szkoła 2014. LeF