Europejskie Tygodnie Języków w ZSO w Krzyżanowicach

edj„A może by tak w tym roku zorganizować cały Tydzień Brytyjski i Niemiecki”? – to słowa jednej z uczennic naszego gimnazjum, które stały się początkiem sporego przedsięwzięcia, jakiego wkrótce podjęła się cała szkoła.

Na przełomie września i października korytarz na I piętrze zmieniał się codziennie nie do poznania – a to za sprawą prezentacji przygotowanych przez klasy. Duża przerwa była punktem kulminacyjnym – wokoło rozbrzmiewała muzyka danego kraju, a stoiska cieszyły się takim powodzeniem, że trudno się było dopchać, tym bardziej, ze można tam było nacieszyć nie tylko oko, ale i podniebienie. Już z daleka przyciągał zapach świeżo parzonej angielskiej herbatki i licznych wypieków. Mogliśmy też spróbować szwajcarskiego sera, czy soku z kiwi. Na korytarzu można było spotkać Świętego Patryka i królową Elżbietę, a chłopcy z 6a zaprezentowali się w szkockich kiltach. Niewątpliwie trudny orzech do zgryzienia mieli nauczyciele przy ocenie prezentacji. Jednak za najlepsze uznano w Tygodniu Brytyjskim prezentacje klasy 6b (Anglia) i klasy 5 (Irlandia) – obie klasy zajęły I miejsce. II miejsce zajęły klasy 4 a i 4b za Walię, a III miejsce klasa 6a za zaprezentowanie Szkocji. W Tygodniu Krajów Niemieckojęzycznych I miejsce zajęła klasa 5 za duży wkład pracy i piękne zaprezentowanie Szwajcarii, miejsce II klasa 6b i Liechtenstein, a III miejsce klasy 4 a i 4b za zaprezentowanie Niemiec i Austrii.

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły przygotowali mnóstwo prac – reklam krajów niemiecko i anglojęzycznych, które również podziwialiśmy na korytarzach. Nie zabrakło też corocznego akcentu związanego z Europejskim Dniem Języków, czyli dyktanda z języka angielskiego i niemieckiego. Laureatami dyktanda z języka angielskiego zostali - w gimnazjum: Mateusz Fas (I miejsce), Wiktor Utracki (II miejsce) i Klaudia Bozigórska (III miejsce); w szkole podstawowej: Dawid Krakowczyk (I miejsce), Daniela Bartsch i Karolina Liszka (II miejsce), oraz Donata Blokesz (III miejsce). Laureatami dyktanda z języka niemieckiego zostali – w gimnazjum: Klaudia Bozigórska (I miejsce), Mateus Fas (II miejse), Mateusz Szebestik (III miejsce); w szkole podstawowej: Dawid Krakowczyk (I miejsce), Izabela Błajda (II miejsce), Dominik Wojtek (III miejsce).

Te dwa tygodnie w szkole były tak barwne i wesołe, a przerwy tak urozmaicone, że niełatwo było nam wrócić do szarej szkolnej codzienności. Tak miło było wyjść na przerwę przy dźwiękach muzyki, czy częstować się tradycyjnymi potrawami i smakołykami, że można chyba zaryzykować stwierdzenie, że nie było to ostanie takie wydarzenie w naszej szkole. Gratulujemy wszystkim wspaniałych pomysłów i zaangażowania!

Anna Mierzwa

2011 Dzień Języków 2013. LeF