100. rocznica niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. W 1918 roku, po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.

Rok 2018 wyznacza rocznicę szczególną – jest to bowiem setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z tej okazji, w piątek, 9 listopada, na lekcji czwartej cała społeczność szkolna wzięła udział w uroczystej akademii przygotowanej przez uczniów klas szóstych. Zarys polskiej historii został pokazany przez wiersze, głębokie słowa, animację przedstawiającą zmieniające się na przestrzeni lat granice Polski, zaśpiewaną pieśń „My pierwsza Brygada” i utwór „Przybyli ułani pod okienko” zagrany przez Kamila Fulneczka (saksofon), Tomka Pitrasza (keybord), Pawła Sycha (trąbka). Niezwykle ciekawym, skupiającym uwagę było przedstawienie teatralne ukazujące historię Polaków od rozbiorów do odzyskania niepodległości.

Dzięki temu uczniowie naszej szkoły mogli odpowiedzieć sobie na pytanie, czym dla nich jest ojczyzna i patriotyzm. Dla jednych „ojczyzna jest domem – jednym, wielkim, pięknym domem, w którym czują się bezpiecznie, wśród rodziny, przyjaciół i znajomych”. Dla drugich ojczyzna może jest tym wszystkim, o czym pisał niegdyś Tadeusz Różewicz:

„Ojczyzna to kraj dzieciństwa;

Miejsce urodzenia (…);

Miasto, miasteczko, wieś;

Ulica, dom, podwórko;

Pierwsza miłość;

Las na horyzoncie;

Groby (…)

Dla innych „ojczyzna to nie tylko ziemia, kultura czy historia, ale przede wszystkim ludzie, którzy ją zamieszkują. Zaś dla wielu z nas współczesny patriotyzm kojarzy się z miłością dla bliskich, poświęceniem i szacunkiem dla innych, tolerancją dla słabszych, bezinteresowną pomocą, odpowiedzialnością w szkole i w pracy, dobrym wykształceniem, życzliwością i uprzejmością na co dzień.

Następnie zaprezentowano wiersze Justyny Wiącek (kl. VI a) i Siostry Anny Kiczyńskiej, wyróżnione w konkursie pt. „Na stulecie odzyskania niepodległości - modlitwa za ojczyznę”

Zwieńczeniem akademii było odśpiewanie czterech zwrotek hymnu państwowego.

2011 100. rocznica niepodległości. LeF
Powered by Joomla 1.7 Templates