Wybuch wulkanu... na oczach gimnazjalistów

Dzień 15 maja 2017 r. na długo pozostanie w pamięci licznej, bo ponad 40-osobowej grupie gimnazjalistów naszej szkoły... a to dzięki wycieczce na warsztaty laboratoryjne z chemii.

Odwiedziliśmy (pod opieką p. Anny Mierzwy, Haliny Fulneczek oraz Krystyny Wyrtki, która zorganizowała dla nas tę pełną wrażeń wycieczkę) tym razem Politechnikę Śląską, Centrum Kształcenia Inżynierów w Gliwicach na wydziale zamiejscowym w Rybniku. Nasze warsztaty odbywały się w tamtejszym Laboratorium Nowoczesnych Technologii Przemysłowych.

Tematem zajęć laboratoryjnych, które zostały zrealizowane podczas warsztatów była analiza–rozkład „Typy związków i reakcji chemicznych wykorzystywanych w analizie kationów i anionów”. Każdy z uczestników samodzielnie jednak dla bezpieczeństwa pod nadzorem Pana prowadzącego zajęcia oraz naszej pełnej pasji do chemii nauczycielki Krystyny Wyrtki wykonał szereg ciekawych doświadczeń chemicznych.

Dla większości uczestników ogromnym przeżyciem był wybuch chemicznego wulkanu. Doświadczenie to było przeprowadzane pod wyciągiem czyli digestorium i przedstawiało termiczny rozkład chromianu (VI) amonu. Podczas reakcji powstał azot, para wodna oraz szarozielony pył – tlenek chromu (III). Mieliśmy efekty świetlne, wizualne, zapachowe...:)

Dużym zainteresowaniem cieszyło się również badanie palności magnezu. Metalowymi szczypcami uchwycono kawałek wstążki magnezowej i wprowadzono ją do płomienia palnika. Podczas spalania magnezu obserwowaliśmy biały ,rażący płomień (podobny do procesu spawania prądem).Przed spaleniem była metaliczna, lekko połyskliwa „wstążka” magnezu (ciało stałe Mg). Po spaleniu zmieniło się powstał biały, pylisty proszek MgO - tlenek magnezu.

Niektórzy uczniowie (zwłaszcza tacy, którym nie zawsze chciało się uczyć na chemię teorii) mieli lęk i obawy, by samodzielnie „bawić się chemią” w sposób praktyczny bojąc się o swoje zdrowie i mając świadomość braków swojej wiedzy... Pani Krysia jednak szybko przybywała z pomocą i widząc jej pasję i zapał w wykonywanych dla nas doświadczeniach przypomniało nam się wielokrotnie mówione przez nią zdanie Pani Marii Skłodowskiej-Curie „NICZEGO W ŻYCIU NIE NALEŻY SIĘ BAĆ, NALEŻY TO TYLKO ZROZUMIEĆ”.

Forma prowadzonych warsztatów stanowiła dla wszystkich uczniów znakomite uzupełnienie wiedzy teoretycznej zdobywanej w szkole o praktyczne zajęcia laboratoryjne. Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowe zaświadczenie potwierdzające udział w warsztatach laboratoryjnych (które, jak Pan obiecał, zostanie przesłane do szkoły przed zakończeniem roku szkolnego).

 

 

2011 Wybuch wulkanu... na oczach gimnazjalistów. LeF
Powered by Joomla 1.7 Templates