Wizyta w raciborskim "krwiodawstwie"

Krwiodawstwo m21 lutego 2017 r. klasa II gim. wraz z opiekunami - p. Krystyną Wyrtki oraz Marią Adamczyk wyjechała do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa mieszczącego się w Raciborzu. W czasie trwania wycieczki wysłuchaliśmy prelekcji połączonej z zajęciami praktycznymi. Zostaliśmy poproszenie o ubranie się w specjalnie przygotowane dla nas ubranie ochronne - co wywołało WIEEEELKIE PORUSZENIE wśród uczniów, którzy jak to powiedzieli "czuli się już PRAWIE jak lekarze" :)

Poruszone zostały następujące tematy:
* Organizacja Publicznej Służby Krwi
* Droga Dawcy - krok po kroku
* Droga Krwi - informacje o kolejnych etapach, jakie przebywa krew od momentu pobrania jej od dawcy.
Celem nauczyciela biologii przy zorganizowaniu tej wycieczki było wizualne i praktyczne przedstawienie uczniom sposobów rozróżniania grup krwi. Dotychczas uczniowie wiedzę zdobywali jedynie w sposób teoretyczny. Poszerzyli swoje wiadomości na temat krwiodawstwa, krwiolecznictwa, hematologii, serologii i badań morfologicznych krwi (i jej poszczególnych składników).  Wizyta w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zapoznała również uczniów z pobieraniem krwi metodą konwencjonalną tzw. krwi pełnej oraz metodą afarezy. Uczniowie zobaczyli sposoby pobierania i rozdzielanie osocza- plazmafereza, pobierania płytek krwi- trombaforezą, pobieranie czerwonych krwinek- erytroafarezą oraz pobieraniem krwinek białych czyli leukafarezą.
Wszyscy byli pod wrażeniem wiedzy i kompetencji pracowników i ich wiedzy. Uczniowie chętnie brali udział w dyskusji i zadawaniu nurtujących ich pytań pracującym tam analitykom medycznym oraz pielęgniarkom. Zapraszamy do galerii.

2011 Wizyta w "krwiodawstwie". LeF