Warsztaty ekologiczne

27 października uczniowie klasy I a Gim.( nie tylko) wraz z wychowawczynią udali się do miejscowości Szczedrzyk, aby tam w EKOZAGRODZIE „JABŁONIOWY SAD” uczestniczyć w warsztatach ekologicznych. Zajęcia odbywały się w trzech grupach.

  • Uczniowie I-szej grupy wyrywali topinambur, następnie go umyli, pokroili i w końcowym etapie usmażyli z tej rośliny smakowite chipsy, którymi zajadali się wszyscy uczestnicy wycieczki .

Topinambur, inaczej słonecznik bulwiasty, karczoch jerozolimski lub ziemna gruszka, to roślina spokrewniona ze słonecznikiem zwyczajnym , która pochodzi z Ameryki Północnej. Uprawiali ją Indianie jeszcze w czasach prekolumbijskich. Europejczycy przekonali się o jej właściwościach dopiero w czasach wielkich odkryć geograficznych. W Polsce topinambur uprawiany był od 1730 roku.

Zawarta w bulwach topinamburu inulina obniża poziom "złego" cholesterolu HDL w organizmie, a tym samym zapobiega rozwojowi miażdżycy. Topinambur reguluje również ciśnienie tętnicze, a to m.in. dzięki sporej zawartości potasu.

  • II grupa przygotowała smakowite naleśniki z jabłek, które wcześniej zostały przez uczniów obrane i pokrojone. Smakując te pyszności wszyscy oblizywali palce i z niecierpliwością czekali na następną porcję.
  • III grupa musiała wykazać się znajomością języka niemieckiego, ponieważ gospodarz tylko w tym języku się wyrażał a tłumaczył jak należy obsługiwać maszynę do wyciskania soku z jabłek, które najpierw uczniowie musieli zgodnie z zaleceniami przygotować.

Owoce musiały być dobrze umyte i przebrane aby do tłoczni nie przedostały się zepsute. Jabłka w całości powędrowały do maszyny rozdrabniającej na grube wiórki. Stamtąd masę przełożono do bębna tłoczni hydraulicznej, która tak długo wyciska sok, aż wiórki są suche, twarde jak skóra. Odpady z jabłek i topinamburu na taczce zostały przetransportowane do świnek.

Mieliśmy możliwość karmić wielkogabarytowe świnie pastwiskowe z długą poskręcaną w loczki szczeciną. Węgierskie świnie pastwiskowe Mangalica, to stara, odporna na choroby rasa, która nadaje się na ekologiczny chów. Dzięki grubej sierści zwierzęta mogą przez cały rok przebywać na wybiegach i pastwiskach.

Następnie właścicielka oprowadziła nas po zagrodzie, gdzie mogliśmy poznać sposoby uprawy roślin, ogródek permakulturowy, spiralę ziół ,hotel dla owadów, szklarnię wykonaną z butelek plastikowych itp., Pani bardzo ciekawie opowiadała o zaletach gospodarstwa ekologicznego, w którym nie ma „śmieci” bo wszystkie rośliny i ich części są wykorzystane.

Następie korzystając z uroków jesieni i promieni słońca   delektowaliśmy się sokiem, który sami wytworzyliśmy. SOKIEM 100%! Tak naładowani; wiedzą, wrażeniami i EKO-smakołykami udaliśmy się do Krasiejowa.

Tam w PARKU NAUKI I EWOLUCJI CZŁOWIEKA prom wyniósł nas w KOSMOS a potem przenieśliśmy się w czasie o miliony lat. Poznaliśmy problem naszego pochodzenia, dowiedzieliśmy się czym jest ewolucja i obejrzeliśmy niezwykłą galerię małp i małpiątek, a także przodków człowieka.

Na ekspozycji „Człowiek z lodowca” spotkaliśmy się z najstarszą na świecie ludzką mumią- Oetzi. Dowiedzieliśmy się jak rozwijały się sprzęty w gospodarstwach domowych i jak ludzie zapisywali informacje.

 

2011 Warsztaty ekologiczne. LeF
Powered by Joomla 1.7 Templates