Wizyta uczniów na "Wiatrakach"

26 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w XIII Raciborskim Festiwalu Podróżniczym - Wiatraki 2016. Obejrzeliśmy fotograficzną i filmową opowieść pana Łukasza Supergana, który samotnie przeszedł Islandię ze wschodu na zachód miedzy skrajnymi punktami geograficznymi w ciągu 28 dni. Posługując się mapami i kompasem poznał Islandię od jej dzikiej i mało odwiedzanej strony. Nawigację utrudniały mu niespodziewane wylewy rzek i pola lawy. Zmagał się z pogodą i ciężarem bagażu.

Pan Piotr Horzela opowiadał o ludziach ,miejscach i swoich doświadczeniach w Sudanie. Sudan to najmłodsze państwo świata, które powstało na terenie trawionym wojnami przez przeszło 50 lat. Piotr Horzela mieszkał tam dwa lata. Dotarł do opuszczonych plantacji herbaty, pływał po Nilu, odwiedził lud Toposów i Szyluków. Dowiedzieliśmy się ile kosztuje żona w Sudanie i jak cenne są krowy.

Ostatni podróżnik Arkadiusz Milcarz zabrał nas w pełną humoru opowieść drogi, której cel podróży-Pustynia Gobi jest niczym vanishing point- znikający punkt na (nieaktualnej) mapie Mongolii. Pan Milcarz przemierzył kraj wielkości 2/3 Europy rozpadającym się co kilkadziesiąt kilometrów jeepem . Drogi rozmnażały się tam jak plankton, a mieszkańcy twierdzili, że wszystkie kierunki są w jednym kierunku. Poprzez pracę i mieszkanie z tubylcami poznał ich rodziny i rytuały. Podróżnik udowodnił, że taka forma podróżowania jest nie tylko możliwa, ale też stanowi źródło ciekawych historii i przygód nie do wyreżyserowania.

Wiatraki zakręciły nas swym profesjonalizmem i programem dlatego będziemy tu co roku wracać.

2011 Uczniowie na Wiatrakach. LeF