Pasowanie na czytelnika

Dnia 29 lutego 2012 r., w Bibliotece Szkolnej, odbyła się Uroczystość Pasowania uczniów drugiej klasy SP na czytelników. Oprócz drugoklasistów i ich wychowawczyni obecna była również pani wicedyrektor szkoły Ilona Cieślik. Po przywitaniu, pani bibliotekarka Maria Adamczyk, przypomniała dzieciom zasady obowiązujące w bibliotece.

Następnie dziewczyny z „Koła Przyjaciół Książki i Biblioteki” wystąpiły w przedstawieniu pt. „Jak diabeł Fafuła chciał ukraść Haneczkę” autorstwa Gustawa Morcinka. Spektakl opowiada o tym jak to diabeł Fafuła próbował porwać Haneczkę, a że był z niego mamlas i ciamajda, więc mu się to nie udało. Haneczka gdy dorosła, wyszła za Hanyska i wszystko dobrze się skończyło.

Powiarka (bajka) napisana została przez autora piękną gwarą śląską, co też wzbudziło duże zainteresowanie oglądających.

Przedstawienie wzbogaciły duże, barwne dekoracje, które ukazywały miejsca akcji. Na wyobraźnię widzów podziałały również ciekawe stroje zaprojektowane i przygotowane przez samych aktorów.

W roli Fafuły, Podciepa i przybranej matki Haneczki wystąpiła Katarzyna Hetmaniok; Belzebuba, Pielgrzyma i Gazdy-Faustyna Adamczyk; koguta i Haneczki-Natalia Jęczmionka; Hanyska i skryby Fifidło -Klaudia Bozigórska, a w rolę narratora wcieliła się pani Maria Adamczyk.

Inscenizacja bardzo podobała się widzom. Po występie drugoklasiści złożyli przyrzeczenie i zostali pasowani na czytelników największą książką z biblioteki szkolnej. A potem rozdano im pamiątkowe dyplomy, zakładki do książek i wafelki. Nie obyło się też bez wypożyczenia książek. Ten dzień zostanie przez nich zapamiętany na długo.

2011 Pasowanie na czytelnika. LeF